Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terárium

Velikost

Minimální rozměry terárka pro jednoho chamíka jsou 50x60x60 cm (délka x šířka x výška), čím vyšší tím lepší, jelikož chameleoni si rádi lebedí ve výškách na stromech. Pokud chceme chovat více zvířat v teráriu, min. o třetinu zvětšujeme s každým obyvatelem.

 Teplota a osvětlení

Tato zvířata jsou zvyklá vyhřívat se na horních větvích, proto umisťujeme zdroj tepla co nejvíce ke stropu, terárium musíme rozdělit na 3 teplotní části - vyhřívací místo (35 - 45 °C), prostřední část (25 - 30 °C) a dno (20 - 25 °C). V noci vypneme tepelené i světelné zdroje, abychom zajistili přirozený noční pokles teplot.

Každé dospělé zvíře by mělo mít své vyhřívací místo - např. ostrůvek či větev umístěnou pod tepelnou žárovkou. Teplo zajišťujeme speciální UV žárovkou a světlo speciální zářivkou vyzařující UV-B světlo, které ovlivňuje správné vstřebávání a ukládání vápníku u chameleonů a UV-A světlo, které podporuje tvorbu pigmentu v kůži a vyražuje červenou část spektra důležitou také pro růst rostlin v teráriu. Dále pro více světla může přidat i bodové žárovky v ochraném krytu proti spálení zvířat.

 Větrání

Důležitá je cyrkulace vzduchu, kterou zajistíme horním, dolním či postranním větráním - nejlepší je kombinace více variant.

 Vlhkost

Minimálně 1x denně musíme terárium důkladně prorosit, vzdušnou vlhkost pomohou udržovat živé rostliny. Vlhkost v teráriu by měla být 60 - 75%.

 Vnitřní prostor - rostliny, větve

Zadní a boční stěny je vhodné polepit pískem, kameny či umělými skalami. Uvnitř terária je důležité umístit dostatečné množství silných větví pro úchop dospělého chameleona, jimiž můžeme vytvořit patra s různou teplotou. Vhodné je mít uvnitř alespoň jednu živou rostlinu, z jejíchž listů mohou chameleoni pít stékající kapičky vody a zároveň nám pomůže udržovat vlhkost. Používáme nejedovaté druhy (např. Ficus, bromélii, břečťan,...).